Erken Kalkmak İçin İpuçları

Erken uyanmanın avantajı çok fazla olsa da sabah uykusunun tatlılığı yüzünden çok zor bir hale geliyor güne erken başlamak. Öncelikle erken kalkmamayı engelleyen sebepleri sıralamak gerekiyor. Bunlar size özgü olsa da genel olarak uykusuzluğa sebep olan, uyku kalitesini bozan etkenler şunlar:

-Akşam saatlerinde içilen alkol, demli çay, kahve gibi uyarıcılar.

tumblr_mhzxf46Jyi1r562hbo1_500[1]

-Geç saatte uyumak

-Uyuduğunuz ortamda bulunan ışık kaynakları

17017399[1]

-Müzik eşliğinde uykuya dalmak

-Gün içinde uzun süre uyuyarak, gece uykusunu erteleme

İşte bu davranışlardan birini ya da birkaçını yapıyorsanız erken kalkmanız çok zor. Bunları alışkanlık haline getirdiyseniz bir an evvel bırakmaya çalışın ve erken uyanmak için de şu yöntemleri deneyin.

1.İnsan vücudu önceden planlanmış aktiviteleri yapmaya daha isteklidir. Zihinsel olarak kendinizi hazırladığınız işleri yaparken daha az zorlanırsınız. Örneğin her gün işe gitmeyi zihnine yerleştirmiş birisi artık saati kurmadan bile kendiliğinden uyanabilir. O yüzden kendinizi sabah uyandıracak bir hedef belirleyin ve bunu yarın bu saatte yapacağım diyin.

2.Sabah uyandığınızda sizi mutlu edecek bir şey yapmayı deneyin. Bunu alışkanlık haline getirmeden ilk günlerde uygulayabilirsiniz.

3.Odanıza sabah kalktığınızda yapacağınız işi hatırlatan notlar koymak, bilgisayar duvar kağıdınızı değiştirmek de sizi planladığınız işe konsantre edecektir.

4.Bir kontrol mekanizması için, planlanan işe arkadaşlarınızı dahil ederek kendinizde sorumluluk duygusu oluşturabilir, sabah kalkmayı kolaylaştırabilirsiniz.

5.Sabah uyandığınızda alışkanlık haline getirdiğiniz davranışlar olsun. Bunları yaptığınızda uykunuz dağılacaktır. “Sabahları şu müziği dinlerim.”, “Sabah dişlerimi fırçalamadan rahat edemiyorum.” vb.

6.Uyandırma servisi niyetine bir kurban arkadaş belirleyebilirsiniz ya da bunu yapan 135 Telekom servisini kullanabilirsiniz.

7.Erken yatın! -En önemli madde.

8.Birden fazla alarm kurun. Alarm kurmak sizi uyandıracak ana etken olsa da zihinsel olarak kalkmaya hazır olmayan kişiyi kimse kaldıramaz. O yüzden alarmdan önceki maddelere de önem verin. Diğer sayfada bir tane ücretsiz alarm programı yer alıyor, indirip kullanabilirsiniz.

9.Alarmı uzağa koyun ki çaldığında durdurmanız için yataktan kalkmanız gereksin.

uyku1[1]

10.Alarmı duyduğunuzda aniden yataktan kalkın. Kalkıp kalkmamayı düşünmeyin bile!

11.Son olarak bu maddelerden size uygun olanlarını alışkanlık hale getirin.

12.Hala erken kalkamıyorsanız Erken Kalkmak İçin İpuçları başlıklı bir blog yazısı yazın.

Programı indirmek için buraya tıklayın.

Yorum yapabilirsin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir